תמונה: depositphotos

יום כיפור הגיע, ורבים מאיתנו מתכננים ומתכוננים לצום של 25 שעות בדרך הטובה ביותר שאנחנו מכירים – אוכלים כמה שיותר, שותים כוס קפה אחרונה, קובעים עם החברים לצאת לטייל עד השעות הקטנות של הלילה ועוד.

סביר להניח שעושים את אותן הפעולות כבר במשך שנים רבות, מבלי לעצור לרגע ולחשוב שאולי, רק אולי, אלו בדיוק הדברים שגורמים לאותו קושי עצום במהלך הצום. אז אם אתם רוצים שהשנה הצום יעבור קצת יותר בקלות, הנה כמה טיפים שבוודאי לא יזיק לשמוע.

1. הימנעו ממאכלים מלוחים, מתוקים או חריפים לפני הצום
מומלץ לאכול מזון תפל ככל הניתן לפני הצום משום שהתבלינים שתוסיפו עלולים להקשות עליכם במהלכו. מלח ותבלינים חריפים יגרמו לכם לרצות לשתות יותר, וכך גם לגבי סוכר. על כן מומלץ להימנע גם ממזונות מעובדים או משומרים, כמו מלפפונים חמוצים, רסק עגבניות או דג טונה בפחית. גם את כוס הקפה האחרונה מומלץ שתמירו בכוס מיץ טבעי, שכן הקפאין מייבש את הגוף.

2. שתו הרבה מים במהלך היום לפני הצום
רובנו לא שותים מספיק מים במהלך היום, אך בעוד שביום רגיל אנחנו יכולים לשתות מים בכל רגע שיתחשק לנו, ביום כיפור אסור לנו לפספס את ההזדמנות לשמור על גופנו מלא בנוזלים. רוב תחושות אי הנוחות שאנו סובלים מהן במהלך הצום נובעות מהתייבשות ולאו דווקא מרעב, ולכן מומלץ לשתות כמה שיותר לפני תחילתו לאורך כל היום ובזמן הארוחה המפסקת.

3. הימנעו מארוחה גדולה מדי לפני תחילת הצום
ארוחה מפסקת שנראית יותר כמו סעודה יכולה להוביל לתחושות חוסר נוחות במהלך הצום. על מנת לעכל מזון הגוף זקוק לנוזלים, והמצרך הזה הופך ליקר עבור הגוף כשאנו נמנעים משתייה. כפי שצוין, רוב תחושות אי הנוחות שמתלוות לצום מגיעות כתוצאה מאיבוד נוזלים, לכן חשוב שתמנעו מגופכם פעולות שעשויות לגרום לו לאבד את כל האספקה שלו במהירות. אכלו ארוחה באופן שבו הייתם אוכלים ביום רגיל כדי שלא להעמיס על הגוף.

4. אל תתעלמו מכאבי הראש
אנשים רבים סובלים מכאבי ראש במהלך הצום, בין שבשל הגמילה מקפה הבוקר ובין שבעקבות התייבשות. אם אינכם מוכנים לוותר על הצום למען בריאותכם ברגע שבו אתם חשים ברע, נסו לשכב לנוח ונשמו נשימות איטיות ועמוקות – אספקת החמצן הרבה למחזור הדם תעזור להפחית את כאבי הראש. כדי להימנע מכאבי ראש שנובעים מהתמכרות לקפאין, דאגו שלא לצרוך קפאין במשך 72 שעות לפני תחילת הצום.

5. דאגו לקבל מספיק שעות שינה

שינה טובה ומספקת עוזרת לגוף לווסת את רמות האדרנלין המופרשות במהלך היום. אם אינכם מקבלים מספיק שעות שינה הפרשת האדרנלין תתערער, מה שיגרום לכם לרצות לאכול יותר, לכן מומלץ לישון כמו שצריך בלילה שלפני הצום, וכן בערב הצום עצמו.

כאמור, יום כיפור יחול ממש בעוד מספר ימים, לכן מומלץ לזכור את הטיפים אשר עשויים לעזור לכולנו לעבור בשלום את היום הזה.