מאת: מערכת

בתקופה האחרונה ניתן לשים לב למגמה שהולכת וגוברת – צעירים ומשפחות המתעניינים ברכישת דירות בצפון ובדגש על העיר נהריה.

קצת מידע על המקום: נהריה הוקמה באמצע שנות ה־30 של המאה הקודמת, כמושבה חקלאית. המודל הכלכלי שעליו נשענו המייסדים – רובם ככולם יוצאי גרמניה, בני העלייה החמישית – היה של פרנסה ממשקי עזר. בשנות ה־50 החלה העיר להתרחב ולקלוט עולים מצפון אפריקה, עיראק ואיראן. אז גם נבנו השכונות המזרחיות של העיר – אוסישקין, יוספטל וטרומפלדור.

לפערי המוצא והוותק התווספו גם מכשולים פיזיים, כמו כביש 4 
ומסילת הרכבת, שחצצו בין היישוב הוותיק לשכונות העולים, שנחשבות חלשות יותר מבחינה סוציו־אקונומית עד היום. בשנות ה־90 ביצעה העיר קפיצה נוספת בכמות האוכלוסייה, הפעם הודות לקליטת עולים ממדינות חבר העמים. למזרח העיר נוספה אז שכונת "נהריה הצעירה", הנחשבת מוצלחת.

כיום מתגוררים בעיר מעל כ-60 אלף איש, והתחזיות מדברות על כ 75-80 אלף תושבים שיגורו בעיר עד שנת 2030. קצב הבנייה בנהריה כיום תומך בתחזית זו, וכך גם קצב רכישת הדירות. נהריה היא אחת הערים המגוונות בארץ, יש בה נופים רבים ושפע של אטרקציות עירוניות וטבעיות. הקרבה לים הוא אחד היתרונות המובהקים של העיר, חופיה המרהיבים הם חלק מהנוף הטבעי המרשים שלה.

לנהריה יתרונות רבים אשר הופכים אותה ליעד נדל"ני נחשק, אחד מהם זה העובדה שבונים בה הרבה פרויקטים חדשים. אחד הפרויקטים המדוברים באזור הוא פרויקט אכזיב השייך לחברות צמח המרמן ואלקטרה מגורים. אכזיב, שכונה חדשה בצפון נהריה, מציעה שילוב ייחודי בין ים לקהילה. השכונה המשתרעת על פני 65 דונם וכוללת כ- 30 בניינים בני 6-9 קומות, כאשר הבניינים הראשונים מתחילים בימים אלו להתאכלס.

שכונת אכזיב כוללת מגוון מבני ציבור ושירותים קהילתיים מתקדמים דוגמת בית ספר יסודי, גני ילדים ומעונות יום, מתנ”ס, מועדון ספורט ובית כנסת, כאשר לשכונה הוקצו שטחים פתוחים וציבוריים נרחבים, עם שבילים ירוקים, מדשאות וגני שעשועים. בנוסף, תציע השכונה לדייריה פתרונות מסחר ואזור תיירות. 

     (פרויקט אכזיב, נהריה)

הנוכחות של פרויקט אכזיב מרעננת ומחדשת את פני העיר ומביאה משהו אחר לכלל התושבים. הפרויקט באכזיב מעיד על התפתחותה של העיר והיכולת שלה לשגשג. סיבה נוספת לביקוש למגורים בעיר נעוץ דווקא בהיותה כה פריפריאלית: התושבים בנהריה זוכים בהטבת מס של עד אלפי שקלים מדי חודש, שלא פעם מכסה את תשלומי המשכנתה.

לדברי חיים פייגלין, מנכ"ל צמח המרמן, אשר בנתה יחד עם חברת אלקטרה מגורים את שכונת אכזיב, "נהריה נמצאת בתנופת בנייה גדולה מאוד, ועל פי התכניות, שכבר הופקדו לאישור, שיעור האוכלוסייה בעיר צפוי לגדול בכ-40% עד 2030, כאשר שכונת אכזיב היא אחד ממנועי הצמיחה לאותה תכונית. בין היתר, העירייה צפויה לקדם אזור תעסוקה חדש בצפון העיר, ולהמשיך ולפתח את הגישה לחוף הים ולחלקה הצפוני עם טיילת וצירי תנועה המחברים את השכונה החדשה לשאר השכונות הצמודות לחוף הים בעיר".